Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

Treća radionica u sklopu projekta „Savjetovalište u go­stima” koju su pravni savjetnici Sindikata umirovljeni­ka Hrvatske održali u suradnji s Gradom Zagrebom, održana je  u prostorijama po­družnice SUH-a u Vatrogasnom domu u Miroševcu. Tema je bila ugovor o ustupanju i raspodjeli imovine za života, koju je izložio pravni savjetnik SUH-a Davor Šmuljić, a na pitanja pedesetak okupljenih umirovljenika odgovarali su i pravnici Anto Kuprešak i Mladen Petrinović.

U samom uvodu Šmuljić je nazočnima objasnio kako ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života nije uobičajen u praksi, već se daleko više koriste oporuke.

Kazao je kako tom vrstom ugovora predak ustupa i ras­podjeljuje imovinu, koja mu pripada u vrijeme sklapanja ugovora, svojim potomcima, s time da ugovorom može biti obuhvaćen i partner/ica. Svrha ugovora o ustupu je da se raspodijeli imovina za života. Prednost takvog ugovora o ustupanju jest što je sve transparentno i svi se moraju sugla­siti, pa se time izbjegne ostavinske sukobe.

Riječ je o specifičnom ugovoru, koji je sličan ugovoru o darovanju, kazao je Šmuljić. Kao prednost ovog ugovora istaknuo je da se u slučaju ako osoba njime raspodijeli svu imovinu ne vodi ostavinski postupak, niti ga potomci kao nužni nasljednici mogu pobijati zbog povrede nužnog dije­la. A ako nešto od imovine nije raspodijeljeno, tada se nakon smrti ustupitelja za isključivo taj dio imovine vodi ostavinski postupak.

Važno je napomenuti kako ugovor o ustupanju i raspo­djeli imovine je valjan ako se s njime usuglase sva ustupiteljeva djeca i posvojenici, a ako je neko od djece umrlo prije sklapanja ugovora, tada na njegovo mjesto stupaju njegovi potomci i daju suglasnost na raspodjelu, objasnio je Šmuljić. U slučaju da je potomak maloljetnik, ugovor sklapa zastupnik, poseban skrbnik kojeg imenuje centar za socijalnu skrb.

Da bi ugovor o ustupu i raspodjeli bio valjan potrebna je suglasnost sve djece i drugih potomaka koji bi u trenutku otvaranja nasljedstva bili ustupiteljevi zakonski nasljednici. U slučaju da je neki od potomaka ustupitelja izostavljen niti nije dao naknadnu suglasnost, tada se taj ugovor konvertira u ugovor o darovanju.

Također, dodao je Šmuljić, da bi taj ugovor bio valjan mora biti sastavljen u pisanom obliku i ovjeren od suca nadležnog suda ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku.     Sudac ili javni bilježnik dužni su ugovaratelje upozoriti na pravne posljedice ugovora, odnosno sadržaj. U praksi to može značiti da će neki sudac ili javni bilježnik koji ne rade dobro svoj posao u tri minute loše objasniti sadržaj ugovarateljima, dok će neki bolji uzeti više vremena kako bi upozorili ugovaratelje na sve pravne poslje­dice ugovora.

Opoziv ugovora

U ugovoru o ustupu i raspodjeli imovine ustupitelj može na ustupljenoj imovini u svoju i/ili korist druge osobe zadr­žati određena ograničena stvarna prava ili ugovoriti isplatu rente, odnosno uzdržavanja, kao i pravo doživotnog plodouživanja. Time se može zaštititi od eventualnog lošeg postu­panja nasljednika prema njemu, kazao je Šmuljić.

Ustupitelj ima pravo i opozvati ugovor o ustupanju i ras­podjeli te od potomaka i od bračnog druga zahtijevati vra­ćanje ustupljene mirovine ako nakon ispunjenja ugovora toliko osiromaši da više nema sredstava za svoje nužno uzdr­žavanje, zatim ako potomak ili bračni drug ne daje njemu ili kome drugome uzdržavanje određeno ugovorom.

Također, ugovor se može opozvati i ako potomak/bračni drug ne isplati ustupiteljeve dugove čija mu je isplata naložena ugovorom, kao i zbog grube nezahvalnosti potomka/ bračnog druga. Nažalost, u praksi, u svim ovim slučajevima vukli bi se 3-4 godine po sudovima kako bi opozvali ugovor, objasnio je Šmuljić.(suh.trecadobhrvatska.com)

Igor Knežević

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?