Borba protiv siromaštva je investicija, a ne potrošnja
Iako je siromaštvo starijih osoba u Hrvatskoj tabu tema, o njoj je otvoreno progovorio prof.dr.sc. Nino Žganec. Kao predstojnik Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu, predsjednik Hrvatske mreže protiv siromaštva i član Izvršnog odbora Europske mreže protiv siromaštva, upozorio je na porast siromaštva starijih u Hrvatskoj, brojne nedostatke naše socijalne politike, pogrešnu predodžbu javnosti o starijima i izostanak strategije za borbu protiv ove najproširenije hrvatske „bolesti”.
–Bliže nam se izbori. Kako ocjenjujete socijalnu politiku u programima političkih stranaka? Voli li Hrvatska svoje stare?
Prateći predizbornu kampanju ne možemo se oteti dojmu kako se kod velike većine političkih stranaka područje socijalne politike koristi više kao ukras njihovim programima, nego je suština njihovih političkih ciljeva. Još tijekom prošle prediz- borne kampanje Hrvatska mreža protiv siromaštva organizirala je skup pod nazivom „Socijalna politika u programima političkih stranaka”. Odaziv političkih stranaka na skup je bio više nego skroman, a izneseni stavovi na skupu odražavali su više nerazumijevanje sustava socijalne politike, nego ozbiljno promišljanje usmjereno k nužno potrebnim kvalitativnim promjenama koncepta i mjera u sferi hrvatske socijalne politike.
Nažalost, položaj starijih osoba u Hrvatskoj, kao što je dobro poznato, izrazito je loš. Od njihove financijske ugroženosti do ukupnog stava prema starima kao teretu društva, sve ukazuje kako se ne može reći da Hrvatska voli svoje stare. Iako je različitim društvenim skupinama potrebno posvetiti primjerenu količinu pažnje ipak je prilično očito kako se značajno više govori o mladima nego o starima.
Mreža kao glas hrvatske bijede
–Predstavite nam Hrvatsku mrežu protiv siromaštva i na koje se načine bori protiv ove najproširenije hrvatske „bolesti”? Što činite po pitanju siromaštva starijih?
Hrvatska mreža protiv siromaštva (HMPS) je osnovana 2014. godine kao nacionalna mreža udruga i fizičkih osoba koje se bave pružanjem usluga i zagovaranjem siromašnih, ranjivih i socijalno isključenih osoba te javnom politikom u području siromaštva. Cilj Mreže je utjecati na iskorjenjivanje siromaštva putem zagovaračkih aktivnosti i utjecanjem na javne politike, pokretanjem različitih inicijativa, uz kontinuiranu suradnju s Europskom mrežom protiv siromaštva.
Osnivači Mreže su različite organizacije civilnog društva koje se dugi niz godina bave siromaštvom i siromašnima. Iste godine kada je i osnovana, Hrvatska mreža protiv siromaštva je postala 31. članica Europske mreže protiv siromaštva.
Svaka treća starija osoba u Hrvatskoj je siromašna, a o tome se uglavnom šuti. Kako to komentirate?
Podaci govore o tome da je stopa rizika od siromaštva u dobnoj skupini 65 godina i više 23,1 posto što je u odnosu na ostale dobne skupine najviše. Ako tome pridodamo podatke za dobnu skupinu od 55 do 64 godine sa stopom siromaštva od 18,7 posto, onda dolazimo do pokazatelja kako su starije osobe izuzetno ugrožene i da se mjere borbe protiv siromaštva trebaju u velikoj mjeri usmjeriti upravo prema ovim dobnim skupinama. Uzroci siromaštva starijih osoba su različiti. Dobro su poznati problemi s kojima je suočen hrvatski mirovinski sustav. Zbog različitih pogrešnih odluka Hrvatska je došla u gotovo neizdrživ omjer između zaposlenih i umirovljenih građana koji se kreće blizu omjera 1:1.
Izuzetno niske mirovine velikog broja umirovljenika rezultiraju siromaštvom ogromnih razmjera kojem se pokušava doskočiti tek parcijalnim mjerama u okviru lokalnih socijalnih programa, socijalnom pomoći državnog sustava socijalne skrbi te dakako obiteljskom solidarnošću, koja je ipak sve manje prisutna. Hrvatskoj nedostaju ciljane mjere socijalne politike kojima bi se starijim osobama omogućio dostojanstven život i u tom području postoji velika potreba za promjenom i dogradnjom modela.
Hitne mjere protiv bijede
-Uz siromaštvo se najčešće vezuje i zlostavljanje i ekonomska zlouporaba starijih osoba. Postoje li o tome statistike? Što u vezi toga poduzimate?
Provedena su brojna istraživanja u svijetu o fenomenu zlostavljanja i nasilja nad starijom osobama. Pored ekonomskog (financijskog) nasilja istražuju se i drugi oblici poput emocionalnog (psihičkog), tjelesnog i seksualnog nasilja. Studije u svijetu pokazuju da između 2 do 10 posto starijih osoba doživi neki oblik zlostavljanja i zanemarivanja. Zanimljiva istraživanja provedena su u Danskoj, Švedskoj i Finskoj, a rezultati su pokazali da je između 1 do 8 posto starijih doživjelo zlostavljanje od strane bliskog rođaka. Također, pretpostavlja se da je u 90 posto slučaja nasilja nad starijima počinitelj bio član obitelji, dvije trećine počinitelja bili su odrasla djeca ili supružnik. Podaci iz ovih svjetskih istraživanja uglavnom vrijede i za Hrvatsku koja nema preciznu evidenciju, ali su trendovi zasigurno vrlo slični. Zadnjih godina u Hrvatskoj se dosta govori o problemu i zloupotrebama tzv. ugovora o dosmrtnom
uzdržavanju. Tim problemom bave se različite organizacije civilnog društva, ali i javne službe, a Hrvatska mreža protiv siromaštva tek će u svojim budućim aktivnostima obuhvatiti ovaj izuzetno značajan problem.
–SUH drži kako su hitne mjere za borbu protiv siromaštva uvođenje minimalne mirovine u visini 50 posto prosječne neto plaće, državne naknade za starije od 65 godina koji nisu ostvarili pravo na mirovinu, uvođenje obiteljske mirovine dodavanje 20 do 50 posto preminulog partnera/ice i pravedno usklađivanje mirovina na temelju posebnog potrošačkog indeksa (bez dijamanata, automobila i krznenih kaputa). Što biste vi dodali?
Osim što se slažem s prijedlozima SUH-a, dodao bih kako je u Hrvatskoj nužno izgraditi sustav servisa koji će starijim (ali i ostalim dobnim skupinama) omogućiti korištenje usluga nužnih za kvalitetan život. To su, primjerice, za starije osobe dostupni i priuštivi smještajni kapaciteti u domovima za stare, poludnevni i dnevni boravci, pomoć i njega u kući, dostava obroka u kuću, savjetovališta za stare, programi međugeneracijske solidarnosti i drugi. Također, potrebno je poraditi na promjeni javnog mnijenja prema starim osobama kao resursu društva, a ne kao teretu društva i državnog proračuna.
Mirovine niti za preživljavanje
-Vjerujemo da vam je poznato da je udjel starijih osoba u broju samoubojstava u Hrvatskoj gotovo dvostruko veći od njihova udjela u stanovništvu. Koliko je siromaštvo razlogom takvom stanju?
Problem samoubojstva proizlazi iz psiholoških problema s kojima se starija osoba suočava pri kraju svojeg životnog vijeka kada se obično svode računi i rezimiraju životni uspjesi i neuspjesi. Kao i svako drugo životno razdoblje, i ovo je povezano s brojnim izazovima.
Međutim, dok u ostalim životnim razdobljima čovjek uglavnom ima socijalnu mrežu i socijalnu podršku, u starijoj životnoj dobi ona se često gubi, što bitno otežava savladavanje tih izazova. Utoliko je važnije izgraditi sustav službi podrške (spomenuo sam savjetovališta kao primjer) te na svaki mogući način nastojati da se socijalna mreža u zajednici u kojoj starije osobe žive sačuva i da ona bude aktivni čimbenik očuvanja mentalnog zdravlja starijih građana.
–Hrvatska je na vrhu EU ljestvice po siromaštvu starijih od 65 godina. Ispred nas su samo Bugarska i Letonija, a donedavno je bio Cipar, a blizu i Rumunjska, ali Hrvatska ih je ‘prešla’. Koji su glavni razlozi porasta siromaštva starijih?
Kao što sam spomenuo, među ključnim razlozima su pogreške u vođenju socijalne politike preranog umirovljenja velikog broja građana, što je stvorilo ogroman pritisak na sustav mirovinskog osiguranja. Dobro poznati problemi u nacionalnoj ekonomiji pridonose tome da se materijalni položaj starijih osoba ne može kompenzirati kroz socijalne naknade, već su one toliko niske da jedva omogućavaju preživljavanje.
Krivci za svoje siromaštvo?
-Hrvatska ima samo strategiju protiv siromaštva starijih ograničenu na područje socijalne skrbi, a doživljava se kao isključivo područje odgovornosti Ministarstva socijalne skrbi. Prihvaćate li takvu tezu?
Činjenica je da se u javnosti stvorila slika o tome kako je siromaštvo i borba protiv siromaštva stvar kojim se treba baviti sustav socijalne skrbi. Također, nerijetko se siromašne osobe prikazuju kao krivci za vlastiti položaj, kao oni koji otimaju od drugih ili kao oni koji zapravo zloupotrebljavaju javna dobra, a da pri tome jako dobro žive i ne žele svoj položaj poboljšati vlastitim radom. Takve poruke izricane od strane najviših državnih dužnosnika su veoma štetne i opasne. Štetne zbog toga što se stvara javno mnijenje koje u trenutku donošenja odluka o društvenoj redistribuciji (koncipiranju državnog i lokalnih proračuna) utječe na donositelje političkih odluka pa se teško oteti dojmu da onima koji su „lijeni i žive na teret drugih” treba dati tek mrvice da prežive. Opasne su stoga što se time nepotrebno konfrontiraju društvene skupine, a što dovodi do osuđivanja pa i do nasilja nad siromašnima.
–Koje mjere biste Vi predložili budućoj vladi za smanjenje siromaštva starijih osoba?
Prije svega predlažemo da se socijalna politika stavi u fokus rada buduće vlade. Pri tome smatramo da je socijalnu politiku potrebno voditi na temelju podataka i suvremenih znanstvenih spoznaja, rezultata postojećih i budućih istraživanja kao proaktivni, a ne reaktivni društveni sustav. U Hrvatskoj socijalnoj politici se i suviše postupa na osnovi velikog srca i dobrih namjera, a puno premalo na temelju znanja i podataka.
Siromaštvo je ozbiljan društveni problem koji se neće riješiti sam po sebi niti će ekonomski rast sam po sebi dovesti do njegovog nestanka. Kad bi to bilo tako onda u visoko razvijenim zemljama problem siromaštva ne bi postojao, a kao što vidimo na razini EU kao najrazvijenijeg dijela svijeta on predstavlja itekako ozbiljan problem.
U Hrvatskoj treba uložiti puno više sredstava, znanja, vremena, ljudi i energije u implementaciju brojnih mjera koje su dobro zacrtane u Strategiji borbe protiv siromaštva, ali nedostaje volja i znanje da se one provedu. Stav Hrvatske mreže protiv siromaštva jest da sredstva namijenjena socijalnim programima predstavljaju investiciju u društvo, a nikako ne potrošnju.
-U kojoj mjeri držite značajnima angažman umirovljeničkih udruga u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti?
Umirovljeničke udruge imaju važnu ulogu u tome budući da njihovo članstvo ima specifičnu ekspertizu i neposredan uvid u stvaran život starijih osoba. Budući da je gotovo jedna petina hrvatskog stanovništva starije životne dobi jasno je da se radi o potencijalno veoma utjecajnoj društvenoj skupini koja kroz dobro organizirano članstvo može ostvariti značajne društvene promjene. Taj potencijal treba iskoristiti i bolje i pitanje položaja starijih osoba u društvu istaknuti kao jedno od najvažnijih društvenih pitanja.
(Maja Šubarić Mahmuljin)
PETICIJA SUH-a
-U Hrvatskoj se dogodio presedan. Aktivisti SUH-a su prikupili 26.000 potpisa građana za Peticiju Glasam protiv siromaštva starijih osoba, koja je održana početkom godine. Prvi puta je u Hrvatskoj vođena peticija protiv siromaštva. Uz potpise, stiglo nam je na tisuće bolnih ispovijesti. Privremena Vlada je pokušala izbjeći uručenje potpisa, no vjerujemo da smo ipak utjecali na osvješćivanje javnosti o razmjerima siromaštva. Hoće li sljedeći korak biti izlazak siromaha na ulice?
Zajednički glas osoba s iskustvom siromaštva može pridonijeti raskrinkavanju širih društvenih uzroka ove pojave i voditi prema tome da se donesu odluke kojima će se siromaštvo početi barem smanjivati ukoliko ne i potpuno iskorijeniti. Hrvatska mreža protiv siromaštva želi biti neka vrsta „lobija” siromašnih i u tom smislu će podržati svaku inicijativu koja vodi prema tome da se protiv siromaštva borimo na široj društvenoj razini, a ne da samo ublažavamo individualne poteškoće osoba s iskustvom siromaštva jer to predstavlja svojevrsno gašenje vatre na izoliranom mjestu u okružju u kojem plamte veliki požari.