Matica i Sindikat postigli suglasnost o prioritetima

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

UOČI NACIONALNOG VIJEĆA ZA UMIROVLJENIKE I STARIJE OSOBE

 

Dvije umirovljeničke udruge, Sindi­kat i Matica, koje zastupaju boje hrvatskih umirovljenika za prego­varačkim stolom u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, 10. siječnja su, na poziv predsjednika Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe Ante Gavranovića, održale međusobne konzultacije glede utvrđenja prioriteta za unapređiva­nje položaja starijih osoba.

Već u svom pozivu za 4. sjednicu Na­cionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe,   Ministarstvo je preskočilo na pret­hodne dvije sjednice ponavljane priorite­te, no brzim konzultacijama umirovljenič­kih predstavnika predložen je promijenje­ni dnevni red. Uspjelo se postići da se na sjednici podnese obrazloženje „pogodbe”   Vlade i saborskog zastupnika Silvana Hre- lje, kojim je po hitnom postupku usvojen    Zakon o nastavku isplate dokupljenih mirovina, bez da se prethodno našao na dnevnom redu Nacionalnog vijeća, iako je obveza Vlade konzultirati se s tim savje­todavnim tijelom. Matica i Sindikat su sta­jališta kako taj zakon nije trebalo donijeti uopće, niti na taj način preuzimati u javni mirovinski fond dugoročne dugove koje je stvorila privatna firma.

Međutim, gospoda iz Ministarstva od­bila su uvrstiti kao prvu i najbitniju točku u hitnu raspravu o novom modelu uskla­đivanja mirovina, kojim bi se osiguralo da one u stopostotnom iznosu prate rast povoljnijeg indeksa. Bio je to dovoljan okidač da će predsjednik Nacionalnog vi­jeća Gavranović zatražiti hitan prijem kod premijera, te da su se hitno sastali čelnici umirovljeničkih udruga i njihovi predstav­nici u Nacionalnom vijeću.

Nije više uopće sporno da je na prvom mjestu prioriteta umirovljeničkih udruga promjena formule usklađivanja mirovina, kako bi se zaustavilo njihovo zaostajanje za plaćama i realni pad, koji je već trećinu umirovljenika odveo u siromaštvo.

Na drugom mjestu je zahtjev za balan­siranjem mirovina stečenih do 31.12.1998. godine, s onima ostvarenima nakon tog datuma, jer je došlo do razlike, koja je una­toč dodatku od 4-27 posto, i dalje ostala na oko 20 posto. Treće i vrlo principijelno je pitanje konačnog ukidanja dodatnog zdravstvenog doprinosa od 1 i 3 posto, što je jedini preostatak svojedobnih kri­znih poreza. On još uvijek direktno kači 32 000 umirovljenika i iznosi oko 75 mi­lijuna kuna, za što se traži da se ukine ili pokriva u cijelosti iz državnog proračuna.

Razumljivo, potrebne su i korekcije najniže mirovine ili uvođenje minimalne mirovine, kako bi se postavile brane protiv daljnjeg siromašenja umirovljenika.

Udruženim snagama Matica i Sindikat će morati uvjeriti premijera i resornog mi­nistra kako se postojeći odnos spram umi­rovljenika ne može prihvatiti.

Odlučeno je zatražiti od Ministarstva da Nacionalnom vijeću hitno predstavi sve planirane reformske zahvate, kako bi se umirovljeničke udruge i službeno mo­gle očitovati.

Petrović – zamjenica predsjednice Upravnog vijeća HZMO

Na sjednici Upravnog vijeća HZMO-a je 19. prosinca u predblagdanskom ozračju izabrana nova predsjednica Upravnog vijeća HZMO-a, Melita Čičak, pomoćnica ministra Ministarstva rada i mirovinskog sustava, dok je dotadašnji predsjednik Marinko Papuga razriješen dužnosti. Za zamjenicu predsjednice UV HZMO-a izabrana je predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna A. Petrović.

Na sjednici je usvojen i novi Poslovnik o radu Upravnog vijeća HZMO-a, koji je pri­hvaćen većinom glasova, iako predstavnice sindikata nisu glasale za taj prijedlog jer se njime, među inim, propisuje kako članovi ne smiju materijale za sjednice proslje­đivati drugim osobama, što je besmislena i nemoguća odredba s obzirom da pred­stavnici poslodavačkih, sindikalnih i umirovljeničkih organizacija moraju zastupati stajališta tijela svojih udruga, a to im je ovim Poslovnikom onemogućeno.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?