Ma koga više briga za održivost mirovina, kada je održivosti života na tankoj liniji!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

Kakve se ove današnje mirovinske reforme odnose na buduće umirovljenike, tko mari za brojne otvorene probleme sadašnjih umirovljenka. Ma koga više briga za održivost mirovina, kada je održivost života sadašnjih umirovljenika na tankoj liniji! Ukratko nepravedna rješenja prošlosti rezultirati će nepravednim rješenjima u budućnosti jer to se upravo i događa.

Prosječna vrijednost mirovine treba biti jednaka prosječnoj vrijednosti plaće. No, umirovljenici kao da žive  bez ikakvih prava.

Oni su doista daleko od postavljenih ciljeva, ukupno gledajući  našu umirovljeničku stvarnost.Stanje je kritično i to često ističemo ali ništa se ne poduzima. Sigurno je to da nećemo stati. Naime, prema statističkim podacima, linija siromaštva iznosi 2 321kn dok prosječna mirovina iznosi 2 402 kn. 81 kuna je razlika. Zamislite taj podatak. Pritom valja imati na umu da njih 50% prima manji iznos od prosječne mirovine, a njih je oko 570 , 000.  Ispod te razine je samo dno Eu-a.

Ranije u predizbornim obećanjima bilo je govora da će to biti oko 50% prosjećne plaće. Sada je na razini oko 37%. Podaci govore da je plaća u zadnje 3 godine porasla samo 9.3%  dok su mirovine rasle u isto vrijeme samo 3.86%. Primjenom  nerealne formule zabilježeno je  zaostajanje o velikih 5.44%.

 

 

NEMOJMO ZATVARATI OČI JER ĆEMO JOŠ DUGO ŽIVJETI U SIROMAŠTVU

 

Naime, siromaštvo je termin koji se najčešće koristi za nedostatak osnovnih uvjeta za život. Biti siromašan znači ne imati dovoljno novaca (ili nekih drugih sredstava) za priuštiti si osnovne ljudske potrebe kao što su hrana, piće, dom..

Siromašna osoba je na osoba koja nema mogućnost zadovoljenja osnovnih životnih potreba.  Prema zadnjim istraživanjima u Hrvatskoj čak svaka 5 osoba živi u siromaštvu što znači da nema  podmirenih sljedećih 5 materijalnih dobara od 9 mogućih:

ALARMANTNO STANJE. Pogledajte kojih 5 materijalih dobara su nedostupna starijima i koji ih odvodi na sam rub života-

  • nemaju tv
  • nemogućnost grijanja
  • nemogućnost plaćanja računa
  • nema odmora i putovanja
  • nema ribe i mesa

 

 

Naime, prosječne su mirovine  od 1999. godine do dan danas zaostajale s prosječnom plaćom od čak 19%. Samo zadnje tri godine su kao recimo napredovale pa je postoji manjak od nekih 5,5%. Ipak, najveće zaostanje je zabilježeno u prošloj godini, čak 2,3% u jednoj godini.

 

Svaki mali pomak u usklađivanju mirovina ili pak dovođenja nekih novih modela zahtjeva nekoliko kuna više i to politka ne dozvoljava i ne pristaje, ali pristaje na na velike gubitke u svim ostalim sektorima “pametnim ih politka “.

Bez novog rasta zaposlenih, većih uplaćenih doprinosa ovakav mirovinski model koji je trenutno uspostavljen teško može opstati. Zove se – S POSLA NA GROBLJE-

Da li bilo koga zabrinjava materijalni položaj umirovljenika?

 

Ogledajmo se s lijeva na desno. Od Srbije  do Slovenije mi smo  NEGDJE KAO IND MIDUM. U Srbiji ništa bolja situacija od naše, kod njih  prosvjed počinje za koji dan, 30.10. i čekamo što će biti nakon toga.  Dok Slovenija uz stranku umirovljenika ima brojne zastupnike u parlamentu gdje se s umirovljenicima nemože tako postupati kao u Hrvatskoj. Također i u Austriji i Italiji iz kojih možemo puno učiti, a naravno uopće nas nije briga, izdvajaju se pozamašna sredstva za starije upravo zbog toga da smanje opasnost od daljnjeg osiromašavanja starije populacije.

Zar smo nesposobni da čak ako i samo nemožemo da preuzmemo od nekoga drugi  model koji funkcionira?

Blagostanje nacije, društva, odnosno pojedinca odnosi se u zadovoljavanju svih njegovih potreba. Od duhovnih, socijalnih, poduzetničkih, emotivnih.

Što će više ovi politikanci ostvariti po tom pitanju?!

 

UREDNICA, SOCIOLOGINJA, SANDRA VUKUŠIĆ

 

 

 

 

 

Vijesti

Srce obožava ovih 9 super namirnica!

Dostojanstvo u Hrvatskoj strana riječ?

Vaša prava na novčane naknade

Sit gladnome ne vjeruje. Siromaštvo može i dalje biti IN

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?