Žene imaju nižu mirovinu, od ionako mizernih primanja i visine mirovine u Hrvatskoj. Da one imaju čak u prosjeku 25 % manja primanja, od muškaraca. Žene koje nadžive partnera i ostanu udovice, imaju oko 70 % mirovine bračnog pokojnog partnera, a ne cijeli iznos. Iz Državnog zavoda za statistiku se doznaje da žena koje imaju 75 ili više godina su najbrojnija populacija u Hrvatskoj. Njih ima oko četvrt milijuna. Oko 150 000 žena je u dobi od 50-54 godine, te prelazi tu brojku za dobnu skupinu od 55-64 godine. No posljednji i najzanimljiviji podatak je upravo taj da žena iznad 75 godine ima gotovo 250 000 tisuća.
Pošto to ujedno jest najbrojnija skupina, ostaje pitanje koliko ustvari žene te dobi mogu dostojanstveno i lagodno živjeti s obzirom na visinu mirovina koje mjesečno ostvaruju. Državni zavod za statistiku također ima podatke koji pokazuju poražavajuće rezultate. Gdje ustvari svaki treći stanovnik iznad dobne granice od 65 godine, je zapravo u opasnoj zoni siromaštva i neimaštine. Prosječna mirovina je oko 2 400 kn, no polovica umirovljenika, prima mnogo manji iznos, čak i od polovine prosječne mirovine. Više od 306 000 umirovljenika prima mirovinu u iznosu od oko 1 700 kn.
Okrutan dio zakona koji ne štiti umirovljenice ni umirovljenike
U dijelu umirovljenika koji pravo dobivanja mirovine imaju po obiteljskom pravu tj. dobivaju obiteljsku mirovinu, ima oko 222 000 umirovljenika koji primaju mirovinu manju od 2000 kn. Sadašnji je zakon svakako okrutan prema umirovljenicima, jer se građanin koji je ostao udovac, mora odreći svoje mirovine (ukoliko je partnerova bila veća), da bi na kraju primao samo 70 % iznosa ukupne mirovine pokojnog supruga.
Mnoge udruge koje se bore za zaštitu umirovljenika i njihovih prava pokušavaju ishoditi rješenje, gdje bi supružnik zadržao svoju mirovinu te dobio još neki dodatak od mirovine pokojnog partnera. Zanimljivo je kako taj važan i vitalan dio, nije obuhvaćen u novoj mirovinskoj reformi