Prostata je žlijezda veličine kestena smještena neposredno ispod mokraćnog mjehura, iza stidne kosti, a ispred rektuma, a ima ju svaki muškarac.
Upalu prostate imati će 5 do 10 posto muškaraca u svom životu, a češće pogađa mlade i muškarce u ranim zrelim godinama. Upala prostate je najčešća urološka dijagnoza kod muškaraca mlađih od 50 godina.
Upalu prostate možemo prepoznati po slijedećim simptomima:
Bolovi u donjem dijelu trbuha
Neizdrživa bol i osjećaj težine u testisima
Bolovi u penisu i za vrijeme mokrenja
povišena tjelesna temperatura
često mokrenje
krv u spermi
problemi s erekcijom
Ukoliko se javi akutna upala prostate digitorektalni pregled ukazati će na to da je ona na opip izrazito bolna, topla i katkad “močvarne” konzistencije. Vrlo bitno je što prije započeti liječenje jer se liječenjem smanjuje rizik da upala postane kronična i utječe na plodnost. Najčešći uzrok upale je bakterija, te se liječenje uspješno provodi antibioticima. Također se u terapiji koriste i uroantiseptici, antimikrobna terapija, blokatori alfa receptora te protuupalni lijekovi.
Sindrom upale prostate postaje kroničan ako tegobe traju dulje od tri mjeseca, dok se nekim slučajevima tegobe pojavljuju i nestaju same od sebe bez potrebe za liječenjem. Sindrom kronične upale prostate, odnosno sindrom kronične bolnosti zdjelice, nije teška bolest, ali je dugotrajna, s razdobljima pogoršanja i poboljšanja, neugodna i svakako utječe na kvalitetu života.
Mada se problemi s prostatom često smatraju prirodnim pratiteljima starenja, to nikako ne mora biti neugodno i bolno, naime redoviti odlasci liječniku i pregledi prostate važni su u prevenciji.
U prevenciji od upale prostate još može pomoći:
Prehrana bogata zdravim mastima poput maslinovog ulja u kombinaciji sa mnogo voća i povrća može smanjiti rizik od razvoja benignog povećanja prostate i upala.
Svakodnevna intimna higijena važna je dio prevencije upale prostate.
Redoviti odlazak na preventivne preglede prostate nakon 40. godine.
Prema Američkom udruženju za rak, rak prostate teško se može prevenirati jer nije poznato ni što ga uzrokuje. Kao i za druge bolesti prostate, zdravi stilovi života te prehrana bogata voćem i povrćem opća su preporuka.
Preporučeni su vitamin E, rajčica jer sadrži antioksidans likopen koji znatno poboljšava zdravlje i u laboratorijskim se testiranjima pokazao kao dobar inhibitor rasta tumorskih stanica. Riblje ulje, beta-karoten kojim obiluje mrkva i drugo crveno i narančasto voće, češnjak, tamnozeleno kupusasto povrće i crni grah svakako treba uvrstiti u svakodnevnu prehranu.
Jedna do dvije čaše crnog vina na dan su preporuka za zdravlje prostate.