Lovorov list se koristi kao ukras, začin, ali i lijek. Liječi sve – od kašlja do čukljeva

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

 

Lovorov list je od davnina korišten kao znak slave i pobjede te su stoga glave starih rimskih imperatora bile ukrašene vijencem od lovorovog lišća. Zato nije čudo da je za lovorov list značenje višestruko. Lovor se koristio kao ukras, u magiji, kao začin te lijek za mnoge bolesti prvenstveno zbog svog antiseptičkog i protuupalnog djelovanja. Lovorov list je na našem području poznat kao izuzetan kulinarski začin, koji obroke obogaćuje svojom prepoznatljivom aromom i ugodnim okusom.

Bogat je vitaminima B skupine (riboflavin, piridoksin, niacin i pantotenska kiselina) koji doprinose boljem funkcioniranju živčanog i mišićnog sustava, pozitivno utječu na metabolizam, hormonalni status, a lovor sadrži i mnoge minerale: kalij, bakar, mangan, kalcij, selen, željezo, magnezij i cink.

Lovorov čaj koristi se u liječenju bolesti probavnih organa, anoreksije, gubitka apetita, dijabetesa, kardiovaskularnih poremećaja, kao i za dezinfekciju područja na kojima postoje virusi gripe, prehlade i raznih drugih mikroba.

Djeluje kao sedativ, koristi se u slučaju nervoze, napetosti i nesanice, ali ako se njime predozira, također može izazvati halucinacije. Naime, lovorov list može biti od velike pomoći u liječenju gihta i reume, a eterično ulje lovora uspješno se koristi u liječenju bolesti limfnih čvorova jer podiže imunitet i ako utrljate samo nekoliko kapi na limfne čvorove, olakšat ćete nelagodu.

Lovorovo ulje koristi se i za inhalacije u slučaju respiratornih problema, smanjuje neugodan učestali kašalj, potiče nas na kašljanje i izbacivanje sluzi iz pluća.

U fitoterapiji se koriste listovi koji se beru kad su već potpuno razvijeni, a nikad mladi. U kozmetici se lovorov list pokazao izvrsnim protiv peruti i vlasišta općenito te je sastavni dio mnogih krema i losiona za masnu kožu i kosu u obliku šampona.

Lovorov list protiv kašlja

Evo nekoliko zanimljivih recepata protiv jakog i trajnog kašlja:

Sitno nasjeckajte tri lista lovora, prelijte 2,5 decilitra vode i kuhajte deset minuta. Maknite s vatre i držite poklopljeno još desetak minuta, kada ga trebate procijediti. Procijeđenom čaju dodajte žlicu limunovog soka i dvije žlice domaćeg meda.

Napitak se pije dva do tri puta do 3 dcl. Ovako pripremljen lovorov čaj protiv kašlja preporučuje se i za jačanje imuniteta kod gripe, a najučinkovitiji je kod bronhitisa i respiratornih problema.

Stari narodni recept glasi:

U posudu stavite pola litre vode i 150 grama šećera, pustite da zavrije i dodajte deset lovorovih listova i kuhajte sljedećih 30 minuta.

Nakon toga iz posude trebate izvaditi lovorov list i smjesu uliti u prikladnu šalicu ili staklenku. Slobodno ga koristite po potrebi!

Evo još jednog sirupa od lovorovog kašlja koji će vas iznenaditi ugodnim i blagim okusom, što često nije slučaj kod ostalih recepata u tu svrhu. Može se piti odjednom sa slatkoćom, glavna zasluga je lovorov list koji je istovremeno sladak i gorak, dok je limun kiseo …

Evo sastojaka: 6 listova lovora; 2,5 decilitra vode; 6 žlica smeđeg šećera; 1 limun srednje veličine.

Zakuhajte vodu u prikladnom loncu, a zatim kada baci ključ, dodajte lovor i kuhajte poklopljeno 6 do 10 minuta. Uklonite lovorov list jedan po jedan i ulijte tekućinu u drugu posudu. Dodajte mu smeđi šećer i iscijedite limun. Sad pomiješajte lovorov sirup i pričekajte da se šećer dobro otopi.

2-3 žličice dnevno sasvim su prikladne doze, što će biti dovoljno za ublažavanje tegoba.

Lovorov sirup čuvajte u hladnjaku i možete ga koristiti najviše 3 dana, kada je poželjno napraviti novu turu. U slučaju jake prehlade, uzmite dodatnu krišku limuna i slobodno je pojedite. Ova kombinacija također će ublažiti neugodan suh kašalj.

Lovorov list za izbacivanje suvišne soli iz tijela

Da je lovorov list višenamjenski i vrlo koristan za liječenje cijelog spektra zdravstvenih problema, uvjerit ćemo vas u sljedećih nekoliko recepata:

Navečer uzmite žlicu lovorovih listova (sitno nasjeckanih), ulijte 3 dl vode i kuhajte u prikladnoj posudi, do 5 minuta. Ulijte sve u termos bocu i pustite da prenoći.

 

Ujutro procijedite tekućinu iz termos boce u drugu posudu i rasporedite piće tijekom dana.

Pijte u malim gutljajima, nikako nemojte piti cijelu količinu odjednom. Nakon sedam dana ponovite ovaj tretman.

Ako vam se često mokri, ne brinite jer bi tako trebalo biti.

To je dobar znak da je vaš lovorov list počeo otapati soli, što malo zna da iritira vaš mjehur. Stvarni rezultati ovog tretmana bit će vidljivi tek za deset i više dana, kada ćete se osjećati puno lakše, a bolovi u zglobovima potpuno nestati.

Lovorov list za čukljeve

5 velikih listova lovora, sameljite što je moguće sitnije i prelijte s 96% alkohola (100 ml). Ostavite da odstoji 7 dana, a nakon toga treba procijediti.

Smjesom namažite čukljeve, ali tek nakon što dobro poparite noge u 3 litre tople vode sa žlicom sode bikarbone. Obrišite stopala, namažite smjesom, obujte čarape i legnite.

Kvalitetu suhih listova lovora možete procijeniti na temelju intenziteta njihove arome i njihove boje: što su zeleniji, kvaliteta začinske biljke je viša. Za razliku od drugog začinskog bilja, listovi lovora ne raspadaju se tijekom kuhanja.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?