Trgovci su već digli cijene, no sve je izglednije kako nam prijeti još jedan val poskupljenja

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

Poskupljenje goriva od početka godine znatno je ispraznilo novčanike hrvatskih građana. Usto rastu i cijene hrane, a najavljuju se i nova poskupljenja.

Iako se trgovački lanci bore za kupce, poskupljenja na policama ima. Prema statistici DZS-a cijene hrane i bezalkoholnih pića u Hrvatskoj još nije zahvatila inflacija. “Najviše su poskupjele cigarete zbog rasta trošarina, a šećer i proizvodi od žitarica više od 5%” , rekao je Drago Munjiza, direktor Lonia trgovine.

“Početkom sezone redovito poskupljuju i ulazne cijene piva za nekoliko postotaka. No budu li rasle ulazne cijene energenata i goriva, uslijedit će novi val poskupljenja. Higijenske potrepštine također su u godinu dana porasle za 10-ak posto”, napominje Munjiza za Večernji. Što se pak tiče mlijeka i mesa, poskupljenja gotovo da i nema, tek kod nekih mliječnih proizvoda, dodaje pak direktor Croatiastočara Branko Bobetić.

Farmeri u nezavidnoj situaciji

Cijene inputa  u poljoprivrednoj proizvodnji strahovito rastu, primjerice slame, sijena, kukuruza. “Kad je robe manje, a potražnja je veća – cijene, naravno, rastu, a rast će i zbog novog sedmogodišnjeg razdoblja Zajedničke poljoprivredne politike EU koje traži veća ulaganja farmera u “zelenu” transformaciju i strategiju od polja do stola”, smatra Bobetić.

Rastu i cijene junećih polovica, peradi, trošak prehrane životinja veći je za 25%, a bruto marća farmera manja za 15% – Bobetić tvrdi kako to farmeri neće moći podnijeti i da očekuje poskupljenja. 

Cijena voća i povrća manja

Martin Evačić, direktor NTL-a i HUP-ove Udruge trgovine, kaže da će zbog prevelike konkurencije i međusobne borbe trgovci reagirati samo u slučaju povećanja nabavnih cijena, kao što je to slučaj, primjerice, s uljima. Kad je nabavna cijena bila oko 5 kuna, litra je u maloprodaji koštala oko 7, a sad kad je 7-8 kn, konačna cijena je oko 10 kn. Voće i povrće uglavnom je pojeftinilo, a cijenu kroje i loši vremenski uvjeti. No, trgovci su od početka godine suočeni i s padom prometa pa važu svaku znamenku cijene na polici, prenosi Večernji list.

 

Zbog toga da je dio gospodarstva manje-više dugo zatvoren, a osjeti se i pad BDP-a, Evačić ne očekuje veća poskupljenja prehrambenih proizvoda. “Inflacija od 1-2 posto na nivou godine nije inflacija”, kazao je.

Muku s rastom cijena nema samo Hrvatska već i ostale članice Europske unije. Na stopu inflacije utječe svatko od nas, visoka je zbog velike osobne i još veće potrošnje države. U igri je previše novca, a premalo proizvoda. Najlakše rješenje je smanjiti potrošnju.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

CROATIA FIRST!!

Pažljivo slušajući što su sve naši političari pričali i još uvijek pričaju nakon nastupa

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?