U posljednje vrijeme više se ne govori tako intenzivno o referendumu za sindikalnu inicijativu “67 je previše” pa je umirovljenicima postavljeno pitanje misle li da će uopće doći do raspisivanja referenduma i hoće li sindikati uspjeti u svojoj borbi za radnička i umirovljenička prava. Većina njih koji su upitani to pitanje, u starosnu su mirovinu ušli sa 55 godina, odnosno 12 godina ranije nego što je to propisano novim zakonom.
Da podsjetimo, skupljeno je više od 700 tisuća potpisa za ovu građansku inicijativu.
Iako se ponekad ne čini tako, umirovljenici su solidarni s radnicima jer su i oni prošli dug put i težak rad do kada nisu ušli u mirovinu. Iz tog razloga većina umirovljenika podržava ovu referendumsku borbu.
“Treba uzeti u obzir i da je premalo radnika u odnosu na broj umirovljenika. Samim time ni mirovine ne mogu biti veće, jednostavno nema novca, meni je to jasno. Treba netko raditi za nas. Žao mi je mladih, kakvu će mirovinu imati?”- rekla je umirovljenica Elizabeta Kesner.
Drugi stav također je pokazao solidarnost umirovljenika prema radnicima.
Vijesti:
Najstrože čuvana tajna hrvatskog zdravstva. Nevjerojatno.
Hitna prevencija nasilja nad starijim osobama
12 simptoma dehidracije
“Jednostavno nema smisla raditi do 67. godine, ali mislim da taj referendum neće uspjeti. Puno se tu priča, ali jednostavno ne vjerujem u uspjeh tih lupetanja. Političari samo meću u svoje torbe”, komentirala je Slavica Balija koja je nadodala kako političari s produljenjem dobi za mirovinu lupaju po onima po kojima mogu.
“Produljenje radnog vijeka treba ostaviti eventualno kao mogućnost, a ne obvezu”,zaključila je umirovljenica Mirjana.