Borba oko povećanja prihodovnog cenzusa za besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje sve više vodi prema prosvjedu pod prozorima premijera Plenkovića. Postoje dvije struje „boraca“ za povećanje cenzusa, jedna Silvana Hrelje, predsjednika Hrvatske stranke Umirovljenika te druga, Jasne A. Petrović predsjednice Sindikata umirovljenika Hrvatske. Iako se SUH izborio za pregovore s Vladom pomoću tri manja prosvjeda pred Vladom RH te je komunikacija ostvarena početkom tjedna na 15. sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, nikakav konkretan dogovor nije postignut. Između SUH-a i HSU-a je nastao svojevrstan raskol u vođenju borbe za povećanje cenzusa iz razloga što nisu uspjeli ostvariti zajedništvo te uskladiti jednake zajedničke ciljeve. HSU, primjerice, traži mnogo veće povećanje prihodovnog cenzusa, dok SUH traži bilo koji način promjene cenzusa na bolje što bi se na povećanje iznosa cenzusa, nominalno gledajući, radilo tek o šezdesetak kuna.
Bez obzira na komunikaciju između SUH-a i Vlade, predsjednik HSU-a Silvano Hrelja nije mijenjao svoj stav i ciljeve borbe HSU-a, te nastavio sa sakupljanjem potpisa peticije za povećanje cenzusa.
S obzirom na bezvoljnost Vlade da se ozbiljno uputi u traženje rješenja za ovaj gorući problem, što se posebice očitovalo nakon sjednice Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, Hrelja je najavio oštrija nastupanja.
“Kada vas Vlada odbije ili na neki način kaže da je to što radite populizam, a ne shvaća sudbinu tih 250.000 ljudi, onda pojačavamo argument snage, a argument snage su naši umirovljenici, većinom u ruralnim sredinama gdje je taj problem naročito izražen više nego u Zagrebu gdje je prosječna mirovina oko 3.500 kuna” – rekao je Silvano Hrelja.
HSU traži promjenu cenzusa koji, podsjetimo, nije mijenjan od 2004. godine, i to s 1.516 kuna za člana obitelji na 1.830 kuna, te s 1.939 kuna za samca na 2.340 kuna. Povećanje bi utjecalo na 250.000 umirovljenika koji bi ovim putem ostvarili pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje. S obzirom na brojna usklađivanja mirovina tokom godina u kojima je cenzus ostao nepromijenjen, brojka od 250.000 umirovljenika je otprilike i broj ljudi koji su u tom periodu radi usklađivanja mirovina ostali bez prava na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje.
Kako se Vlada u potpunosti oglušila na potrebe svojih umirovljenih građana i njihovih predstavnika, Hrelja je najavio kako će svaki tjedan pet autobusa s umirovljenicima, koji su izgubili svoje pravo ne besplatno dopunsko osiguranje, stići pod prozore premijera Plenkovića