Pitanje:
Plaćajući uredno i odgovorno sve moguće račune, godinama mi se nagomilalo puno tih računa. Molim Vas, odgovorite mi do kada i što trebam čuvati. Olakšajte mi život. Hvala Vam na odgovoru. A.Ž;Split
Odgovor:
Odgovor na pitanje koliko je potrebno čuvati potvrde o plaćenom računu, odnosi se na institut zastare propisanim Zakonom o obveznim odnosima, jer nam isti propisuje nakon kojeg zakonom određenog vremena za nas ne postoji obveza plaćanja računa, odnosno kada možemo izjaviti prigovor zastare onome tko od nas želi prisilno ostvariti namirenje plaćanja.
Tako je Zakonom o obveznim odnosima propisano da zastarijeva za godinu dana od dana dospijeća računa – računi za režije, čime su obuhvaćeni račun za struju, toplinsku energiju, vodu, usluge dimnjačara, čistoću, televizijsku pristojbu, poštanske usluge, račune za internet, telefon. To znači da nakon proteka roka od godine dana od dospijeća, vjerovnik – osoba kojoj trebate platiti račun, a koji traži plaćanje računa, trebate izjaviti prigovor zastare kako ne bi imali obvezu platiti račun.
Obzirom da je rok od godinu dana vezan uz dospijeće obveze potrebno je napomenuti da se dan početka roka računa kao prvi dan nakon što je bilo dospijeće obveze (najkasniji dan kada ste trebali platiti račun – navedeno je na računu), a završava se protekom jedne godine.
Na primjeru to znači slijedeće: ukoliko je dospijeće obveze bilo 15. siječnja 2021. godine, prvi dan zastare je 16. siječnja 2021. godine, a zastara se navršava dana 16. siječnja 2022. godine. Stoga, dana 17. siječnja 2022. godine više niste u obvezi platiti taj račun, jer je račun, odnosno potraživanje, u zastari, pa ako se od Vas traži da platite takav račun, trebate pismeno izjaviti prigovor zastare.
Ivan Šoštarec, mag. iur.