Hitna prevencija nasilja nad starijim osobama

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

 

 

Zlostavljanje starijih odnosi se na svako ponašanje u sklopu ljudskih povjerenja, koje na neki način šteti starijoj osobi. Na prevenciji ove pojave nužno je raditi kako bi se starijim osobama osigurala dostojanstvena starost i poboljšala kvaliteta života.

Vezane vijesti

Nevjerna supruga?!

Kako se živi u ruskim staračkim domovima?

Otac sklon oporukama?

Besplatni informativni izračun mirovina

O nasilju se još uvijek slabo govori u javnosti, a razlozi za to kriju se u neprijavljivanju slučajeva nasilja što daje pogrešnu sliku o pojavnosti slučajeva zlostavljanja, ali i u činjenici da se neki obrasci ponašanja još uvijek ne prepoznaju kao nasilni.

 

Što možete napraviti. Reagirati ! 

Ako znate ili vidite da neko tuče ženu, stariju osobu ili djecu, PRIJAVITE NASILNIKA!

 

U Hrvatskoj je svakih 15 minuta fizički zlostavljana jedna žena.Glavne strategije prevencije zlostavljanja starijih osoba uključuju forsiranje javnozdravstvenih kampanja u cilju što boljeg informiranja starijih osoba (prepoznavanje znakova zlostavljanja!) kao i usmjeravanja pozornosti javnosti na ovaj problem.

Nadalje je potrebno provoditi integrirane programe u školama kako bi se smanjili ukorijenjen negativan stav, predrasude i stereotipi prema starijim osobama, re-definirati socijalnu politiku, podići standarde skrbi za starije osobe, te provoditi dodatnu i kontinuiranu edukaciju svih uključenih u skrb. Osobitu pozornost treba posvetiti institucijama koje se skrbe za starije, kao i njihovom osoblju.

Društveni odgovor u smislu prevencije treba uključivati: obvezno prijavljivanje bilo kakvog oblika nasilja prema starijim osobama (policija, socijalna skrb, obiteljska medicina), formiranje grupa samo-pomoći (npr. pri gerontološkim centrima), osiguravanje sigurnih kuća za zlostavljane starije osobe, provođenje programa psihološke pomoći kao i strožu zakonsku regulativu za nasilnike, ističe mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva.

U prevenciji zlostavljanja starijih osoba najvažnija su tri koraka:

1. Uvijek poslušati stariju osobu i/ili osobu koja o njoj skrbi ili se brine (npr. obiteljski liječnik, susjed, prijatelji, drugi članovi obitelji, …).
2. Intervenirati čim postoji i najmanja sumnja na zlostavljanje/zanemarivanje starijih osoba.
3. Educirati što veći broj osoba, neovisno o dobi, o načinima prepoznavanja zlostavljanja/zanemarivanje, te mogućnostima prijavljivanja kako bi se postigao što brži i kvalitetniji odgovor u cilju zaštite starije osobe.

 

Zaustavimo nasilje nad starijim osobama

 

Javite nam se na: urednistvo@trecadobhrvatska.com 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

CROATIA FIRST!!

Pažljivo slušajući što su sve naši političari pričali i još uvijek pričaju nakon nastupa

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?