Istraživanja su dokazala da redovita socijalna interakcija starijih vodi do sretnijih i ispunjenijih života što zauzvrat znači bolje dugoročno mentalno zdravlje. Održavanje društvene aktivnosti pomaže u održavanju dobrog emocionalnog i tjelesnog zdravlja, dok izoliranost može uvelike smanjiti kvalitetu života osobe.
Društvena interakcija potiče neke važne zdravstvene prednosti za starije osobe, uključujući potencijalno smanjenje rizika od demencije i velik raspon fizičkih i psihičkih problema, poput visokog krvnog tlaka, artritisa i kardiovaskularnih aktivnosti.Stoga je u ovom vrijeme teških trenutaka i samoće, potrebno misliti na starije i prevenirati moguće posljedice.
Zagrebački Dom za starije osobe Centar uskoro otvara liniju psihosocijalne podrške za starije osobe i članove njihovih obitelji.
Cilj linije je omogućiti psihosocijalnu podršku u suočavanju sa smanjenim socijalnim kontaktima, usamljenošću, nošenjem sa stresom, te pojačanim zahtjevima u brizi za starije članove obitelji za vrijeme trajanja pandemije korona virusa i posljedica potresa”, poručuju iz Doma za starije osobe Centar.
Socijalne radnice za kontakt bit će dostupne na telefonima u vremenu od ponedjeljka do petka 12.30-14.00, te na e-mail adresama:
Također i Crveni križ pruža psihosocijalnu pomoć. Popis brojeva po županijama i/ili gradovima možete pronaći OVDJE.