Svi smo fizički invalidni u nekom dobu svog života. Dijete, osoba sa slomljenom nogom, roditelj s dječjim kolicima, starija osoba, itd. svi su na neki način invalidni. Nema mnogo onih koji ostaju zdravi i u dobroj kondiciji cijeli život. Kad je u pitanju okoliš kojeg je ljudska ruka izgradila, važno je naglasiti kako on mora biti bez barijera i pogodan za ispunjenje potreba svakog pojedinca bez razlike. Zapravo se i potrebe osoba s invaliditetom kao i stariima i nemoćnima poklapaju s potrebama većine, pa su zato i svima razumljive ali nažalost nisu ispunjive. Tako izlazi da planiranje za većinu znači planiranje za ljude s različitim mogućnostima i dodatnim potrebama.
U svezi toga svi oni još uvijek žive u velikoj borbi za svoja prava jer je doista duga staza koja vodi prema izradi zakona i u praksi sprovedenoj istoga u sferi građenja i sprovedbe a koji će pokrivati probleme vezane, ovoga puta uz pristupačnost. Kada država ne brine tada spas za preživljavanje preuzimaju građani!
Problema u Hrvatskoj samo oko prostupačnosti postoji mnogo ali ovih dana krenula je jedna divna priča o pomoći stanarima jedne zgrade u Zagrebu!
Evo kako je krenulo:
“Ugradnja dizala u stambenu zgradu (6 etaža) na Zelenom dolu u Zagrebu je bilo finale skoro desetogodišnje borbe sa administracijom. U tom periodu smo uspjeli promijeniti nekoliko Zakona , skršiti otpor ili bolje kazati lijenost nekih gradskih birokrata i tek se onda nakon svega toga moglo početi sa realizacijom projekta”. ističe Milivoj Špika.
“Kako politička stranka ne može biti stranka u postupku tako je naš član gospodin Ivan Kresonja od početka na sebe preuzeo ulogu predstavnika stanara zgrade i tako uz njegovo veliko zalaganje i našu pomoć u političkim strukturama smo na koncu uspjeli prije dvije godine pustit u rad prvo dizalo koje je ugrađeno u višesatnu stambenu zgradu izgrađenu prije više desetljeća….
O tome što je to značilo za nekoliko 100%-tnih invalida od kojih neki godinama nisu izašli iz svog stana ne trebam posebno govoriti…. Pokušali smo projekt i kompletan know-how ponuditi svima zainteresiranima u Hrvatskoj no očito nismo imali nekih većih uspjeha, a posebno i jer tako nešto medijima nije bio zanimljivo u Hrvatskoj dočim su slovenci poslali i svoju tv ekipu da napravi reportažu jer i oni imaju istih problema. HSU-u odnosno Silvanu Hrelji smo također sve to dali i ponudili pomoć, no on je to iskoristio samo da bi lupetao okolo kako je to njihov projekt i odgovarao ljude od nas, nas koji smo jedini mogli dati sve potrebne informacije….
Inače u Hrvatskoj imamo cca 16000 ulaza u višekatne stambene objekte (6500 samo u Zagrebu) u kojima živi preko 500 tisuća ljudi od kojih je cca 10-ak% osoba sa invaliditetom. Na žalost ex ministrica Žalac je u svom programu ispustila ugradnju dizala pa isto nije bio moguće financirati iz EU fondova, no kako sada stvari stoje možda se u narednom financijskom periodu to ispravi, no sada već i sa osjetnim učešćem stanara odnosno vlasnika objekta, no i to je bolje no da sami stanari sve sami financiraju. Cijena dizala sa ugradnjom je cca 50 000 EUR.
Mi smo razradili više varijanti u kojima i bez financijske pomoći JLS ili EU fondova ugradnja može biti znatno jeftinija pa do potpuno besplatna, a sve ovisno o statici zgrade i mogućnost dogradnje kata ili polukata….. Na ovom projektu je moglo odnosno može biti zaposleno tisuće radnika za ugradnju a također veliki broj i za održavanje…. ” zaključio je Špika.
NAJBOLJA INVALIDSKA KOLICA ZA DJECU S POTEŠKOĆAMA