Matične stanice iz pupčane vrpce bi mogle regenerirati srce

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email

napovoljnija invalidska kolica

 

Matične stanice iz pupkovine pomažu u liječenju raznih bolesti, a najnovije istraživanje je pokazalo kako one mogu pomoći u zacjeljivanju oštećenog srca i poboljšanju njegove funkcije. Srčane bolesti su jedan od glavnih uzroka smrtnosti u mnogim državama svijeta. Do zatajenja srca dolazi zbog toga što srce ne može učinkovito pumpati krv pa ljudi ostaju bez daha i osjećaju slabost. Oštećenja koja nastaju na srcu se do sada nisu mogla popraviti.

Znanstvenici s Sveučilišta Ande iz Čilea su proveli studiju u kojoj je sudjelovalo 15 ispitanika. Intravenozno su dobili injekciju s matičnim stanicama koje su bile donirane iz pupkovine nakon carskog reza. Nakon tog postupka, stručnjaci su vršili brojna testiranja i izvršili MRI snimanje kako bi otkrili jesu li se dogodile ikakve promjene.

Rezultati su pokazali veliku uspješnost zahvata jer se u pacijenata za 55 puta povećala prisutnost kemijskog spoja koji popravlja stanje stanica i jača imunološki sustav. Za četiri puta se povećala i sposobnost srca da pumpa krv. Pacijenti su također rekli kako im se poboljšala kvaliteta života i kako nisu imali nuspojave.

Matične stanice se nalaze u leđnoj moždini, pupčanoj vrpci i u embrijima. One se mogu koristiti za liječenje mnogih hematoloških bolesti.

Nakon zatajenja srca, prognoze obično nisu optimistične, unatoč razvoju medicine. Pacijentima se prognozira do 5 godina života.

Prof. Fernando Figueroa kaže: “Naša saznanja bi mogla utrti put prema neinvazivnim metodama liječenja i terapijama za sve one s crnim prognozama.”

U liječenju zatajenja srca standardni lijekovi često nisu dovoljni pa se pacijenti moraju podvrći invazivnim metodama liječenja, a ako one ne uspiju moraju ići na transplantaciju srca.

I u ovom slučaju napredak u medicini i nova saznanja bi mogli biti veliki korak prema učinkovitijem liječenju srčanih bolesti.prenosi

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on email
Povezane objave

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?