DR.ALEKSANDAR SAVIĆ, SPECIJALIST
PSIHIJATRIJE, KLINIKA ZA PSIHIJATRIJU VRAPČE
Porast hitnih pregleda od 50 posto!
Pandemija koronavirusa u crno je zavila mnoge obitelji, ne samo zbog povećane smrtnosti od zaraze tim virusom, već i pandemijom psihičkih oboljenja koju je sa sobom donijela. Naime, relevantna istraživanja pokazuju znatan porast depresije i anksioznosti u svijetu, a ista situacija je i u Hrvatskoj. Nažalost, psihoterapije i lijekovi ne pomažu svim oboljelima, zbog čega smo odlučili intervjuirati dr. Aleksandra Savića, koji je specijalist psihijatrije, subspecijalist forenzičke psihijatrije i radi u Zavodu za dijagnostiku i intenzivno liječenje i Zavodu za forenzičku psihijatriju Klinike za psihijatriju u Vrapču. Iako tek 40-godišnjak, dr. Savić ima poprilično iskustvo u psihijatriji.
Dobitnik je Dekanove nagrade za najboljeg studenta, s prosjekom 4,97, zatim nagrade „Top student” tjednika Nacional, dobio je i Fulbrightovu stipendiju za usavršavanje u SAD-u. Blisko surađuje s istraživačima s fakulteta Yale koje vodi profesor Alen Antičević gdje se koriste računalne, neuroslikovne i farmakološke metode u pokušaju povezivanja gena, neuralnih krugova i specifičnog ponašanja odnosno psihičkih poremećaja.
Savić je objavio 5 poglavlja u priručnicima i knjigama, a autor je ili koautor 25 znanstvenih članaka. Mladog stručnjaka koji puno obećava odlučili smo pitati pitanja koja se više vežu uz stariju populaciju.
Depresija u domovima za starije i nemoćne- Odnos depresivnosti, zdravlja i funkcionalne sposobnosti
Već dvije godine„taoci” smo pandemije koronavirusa koja je dovela do povećane izolacije starijih osoba i straha od smrti, a posljedično i do povećanja mentalnih oboljenja. Koliko je porastao broj slučajeva oboljenja od mentalnih bolesti, pa tako i depresije i anksioznosti u Hrvatskoj? Da li je povećan broj osoba koje su zatražile pomoć u vašoj klinici u Vrapču?
U svakoj kriznoj situaciji očekujemo značajniji porast depresije i anksioznosti. Ne čudi onda da su istraživanja našla njihov jasan porast diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj tijekom COVID-19 pandemije. Istraživanje Hrvatskog psihijatrijskog društva našlo je porast intenziteta anksioznosti, depresivnosti, razina stresa i nesanice, te i porast odlazaka liječnicima obiteljske medicine. U Klinici za psihijatriju Vrapče smo vidjeli značajan porast hitnih psihijatrijskih pregleda. Ako usporedimo 2019. i 2020. godinu, radi se o porastu u hitnim psihijatrijskim pregledima od skoro 50%.
Starije osobe gurnute na margine
Hrvatska ima visok rizik od siromaštva i socijalne isključenosti za osobe starije od 65 godina, koji iznosi 33,8 posto. Socijalna isključenost je postala uobičajeni stil života, i prije pandemije. Koliko je pandemija pogoršala socijalnu isključenost kod starijih, s obzirom da su s radom prestale i brojne udruge, projekti koji su omogućavali unutargeneracijsko druženje?
Socijalna isključenost je jedan od najznačajnih razloga za javljanje depresije, anksioznosti, ali i tjelesnih bolesti, a po jednom istraživanju i do četvrtine starijih od 65 godina može osjećati socijalnu isključenost. Među prvim žrtavama pandemije su bile socijalne veze i aktivnosti koje su omogućavale unutargeneracijsko i međugeneracijsko druženje. Istina je da je pandemija samo potencirala već postojeći problem socijalne isključenosti.
S druge strane, koliko je došlo do promjena u obrascima međugeneracijskog druženja i komunikacije? Što bi vi preporučili starijoj populaciji, kako da izađu iz te komunikacijske oskudice?
Pitanje međugeneracijske komunikacije i stavovi prema osobama starije životne dobi su i kulturološka pitanja. Čini se da se jaz među generacijama postao veći, a starije osobe gurnute prema marginama, što svakako doprinosi gore spomenutoj isključenosti. To je nešto što predstavlja veliku odgovornost za sve u društvu. Starije osobe svakako zaslužuju biti vitalan dio društva, a uključivanje u društvene aktivnosti kada god je to moguće, razvoj novih interesa i očuvanje starih, ključno je za starije osobe, kao i držanje koraka s tehnologijom i novim komunikacijskim kanalima koji to olakšavaju.
Žene cesce obolijevaju
Poznato je da socioekonomski status vrlo često utječe na razvoj različitih, pa i mentalnih oboljenja. S obzirom da 62 posto umirovljenika ima mirovine niže od linije siromaštva od 2.927 kuna, koliko to, uz pandemiju i dob, utječe na širenje depresije?
Pitanje financijske sigurnosti je jedan od bitnih objektivnih stresora koji mogu pokrenuti depresiju. Financijske poteškoće izazivaju strah od budućnosti, a mogu kod starijih dovesti do osjećaja gubitka dostojanstva, razočaranja onim što imaju nakon godina truda, odricanja i ulaganja u društvo, pa konačno i do osjećaja beznađa.
Osobe u starijoj životnoj dobi suočene su s gubitkom dugogodišnjeg životnog partnera, postaju samci. Velikom većinom riječ je o ženama, koje uz gubitak voljene osobe i samoće, padaju i u siromaštvo, jer su izgubili dio prihoda smrću partnera. Iako to može pridonijeti nastanku depresije, i druge dobne skupine žena sklonije su depresiji od muškaraca. Zašto je to tako?
Ako ostavimo po strani biološke razlike među spolovima koje mogu utjecati na promjene u regulaciji raspoloženja, ostaju nam društveni čimbenici koji žene čine ranjivijima. Tu spadaju pojačani zahtjevi koje društvo stavlja pred žene – održavanje tradicionalne uloge one koja skrbi o svima u obitelji uz istovremen imperativ funkcioniranje i na tržištu rada. Veća je vjerojatnost da će žene biti slabije plaćene i lošijeg financijskog stanja, što stvara osjećaj nesigurnosti, niskog samopouzdanja te osjećaj gubitka kontrole, što su bitni elementi u nastanku depresije.
DEPRESIJA I PARKINSONOVA BOLEST