Mirovine prema posebnim propisima
Poznato je da se pravo na mirovinu stječe prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, no određene skupine osiguranika ostvaruju prava iz mirovinskog osiguranja na temelju posebnih zakona kojima se propisuju blaži uvjeti za stjecanje prava i/ili povoljniji način određivanja mirovina. Osim hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata to su primjerice djelatne vojne osobe, policijski i pravosudni službenici, radnici na poslovima razminiranja, ali jednako tako i zastupnici u Hrvatskom saboru, članovi Vlade, suci Ustavnog suda, predsjednik Republike i dr.
Najbrojniji među spomenutim povlaštenim skupinama jesu hrvatski branitelji iz Domovinskog rata. Prava iz mirovinskog osiguranja, i to pravo na starosnu mirovinu i prijevremenu starosnu mirovinu, invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad i invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad (ako je invalidnost vezana uz sudjelovanje u Domovinskom ratu), obiteljsku mirovinu i pravo na najnižu mirovinu ostvaruje se prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 121/17, dalje u tekstu: Zakon o braniteljima). Svaka osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata smatra se hrvatskim braniteljem.
Zakonom o braniteljima propisano je da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisanu Zakonom o mirovinskom osiguranju osiguraniku snižava za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci, odnosno po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci. Također, Zakonom o braniteljima povećavaju se osobni bodovi za izračun mirovine ovisno o vremenu sudjelovanja u ratu.
Prema statističkim informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje br. 1/2019 broj korisnika kojima je mirovina priznata i/ili određena prema Zakonu o braniteljima u siječnju 2019. godine (isplata veljača 2019.) iznosio je 71 213 korisnika. Od toga je 55 843 korisnika invalidske mirovine s prosjekom mirovine od 5.534,08 kn, 14 296 korisnika obiteljskih mirovina (prosjek od 6.783 kuna), a 1 074 su korisnika s najnižom mirovinom od prosječnih 2.940,33 kn.
Što se tiče ostalih skupina osiguranika koje prava iz mirovinskog osiguranja ostvaruju na temelju posebnih propisa, teško je ne spomenuti zastupnike u Hrvatskom saboru i članove Vlade. Oni su u statističkim informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje svrstani u kategoriju zajedno sa sucima Ustavnog suda i glavnim državnim revizora, a u siječnju 2019. bilo je 665 takvih osiguranika. Prosječna mirovina koja im je isplaćena iznosila je 9.783,61 kn. Među njima, osim korisnika starosne mirovine ima i 115 korisnika obiteljske te 5 korisnika invalidske mirovine koji su svi redom muškarci. Zanimljiv je podatak i da je od ukupno 545 korisnika starosne mirovine, 478 muškaraca i samo 67 žena. I za kraj spomenimo da će se očekivanim ovogodišnjim usklađivanjem mirovina građanima s prosjekom mirovine do 2000 kuna mirovina uvećati za 20-tak kuna, dok će saborski zastupnici prosječno dobiti 112 kuna više!
Dipl. iur, Maja Jurić
Vijesti